מקומה של רוחניות בפסיכולוגיה

תחום הפסיכולוגיה כולל בתוכו היבטים רבים שיש לעסוק בהם מדי יום. פסיכולוגים ואחרים העוסקים בתחום מתמודדים לא פעם עם דילמות מוסריות שעלולות לגרום להם להטיל ספק במקומם של המוסר והרוחניות בפסיכולוגיה. אלה העוסקים בדת כלשהי עשויים להשתמש בערכים ובמוסר הספציפיים שלהם בכל הנוגע למציאת פתרונות במצבים אלה. עדיין עומדת השאלה האם לדת יש מקום בפרקטיקה היומיומית של הפסיכולוגיה ואם כן, היכן למתוח את הגבול.

בחלקה, הפסיכולוגיה נחשבת למדע. למרות שהוא אינו מדויק בכל המצבים, הוא נושא עמו קווי דמיון שונים למדע בכל הנוגע לתיאוריות וקבלת החלטות. האתיקה משחקת תפקיד גדול בפסיכולוגיה הן לתפקידי הפסיכולוג או איש המקצוע הפסיכולוגי המבצעים הערכות ומתן טיפול והן התפקידים של הלקוח או המטופל המקבלים את השירותים או הטיפול. הקוד האתי הוקם כדי להגן על שני הצדדים המעורבים. https://www.facebook.com/tal.kanev האתיקה מבוססת על נכון ולא נכון ולכן יכולה להיות קשורה קשר הדוק למוסר במקרים רבים. בשל כך, ניתן לטעון שהדת משחקת תפקיד בהחלטות האתיות שמתקבלות מדי יום. אף על פי שהקוד האתי אינו מגדיר את הדת באופן ספציפי כחלק ממה שנכלל בו, נמצאו היבטים שונים של מוסר וערכים משותפים.

הרוחניות בכללותה הפכה לנפוצה עוד יותר בתחום הפסיכולוגיה במהלך השנים האחרונות, כפי שמעידה מספר מרכזי הייעוץ הנוצריים שנפתחו ברחבי הארץ. אנשי המקצוע העובדים במסגרות אלו מציעים את מה שאומרים שהוא השילוב המושלם של טיפול, פסיכולוגיה המבוססת על ערכים ואמונות נוצריות. כאן נעשה שימוש בעקרונות ובאתיקה הפסיכולוגיים כאשר היבטים שונים של ערכים ואמונות דתיים שזורים בתכניות הטיפול. לעתים קרובות מייעצים למטופלים כיצד רוחניות יכולה לעזור להם לעבור את המצבים הקשים שלהם. במסגרות אלו, אנשי מקצוע שואפים למצוא איזון בין פסיכולוגיה לדת, משימה מאתגרת לעיתים. הפסיכולוגיה מבוססת על עקרונות, תיאוריות ואתיקה שונים בעוד שהדת מבוססת בעיקר על אמונה. בעיות פסיכולוגיות מוכחות בצורה מדעית בעוד שחלק ניכר מהדת מבוסס על אמונה בנסתר. בעוד שאנשים רבים אינם מפקפקים באמונתם, יכול להיות קשה לערבב בין מה שניתן לראות פיזית עם מה שלא ניתן לראות. זה גורם לאנשים רבים להטיל ספק במקומה של רוחניות בפסיכולוגיה.

מכיוון שאמונה מוטלת בספק לעתים קרובות, הפך הכרחי לקבל הוכחות. הוכחה זו מגיעה לרוב בצורה של תשובות שהן תוצאה ישירה של בדיקת רעיונות (מאיירס). כאשר רעיונות נבדקים ונמצאים נכונים, קל יותר לשמור על אמונה; עם זאת, אז הם לא שורדים את המבחן, אמונה יכולה להפוך לאפשרות מעורפלת מאוד. כאשר עיקרון זה מיושם בפסיכולוגיה, התוצאה יכולה להשתנות על בסיס קבוע. מצבים שונים דורשים רעיונות שונים שיכולים להוכיח שהם עובדים או לא. כמו כן, מה שעובד במצב אחד עשוי להתגלות כבלתי אפשרי במצב אחר. המפתח להבנה היכן הרוחניות משתלבת הוא לדעת ליישם אותה על כל מצב ורעיון אינדיבידואלי ולקבל החלטות והערכות על סמך המידע שנאסף והערכים המסוימים הרלוונטיים לתוצאה הסופית.

כדי להבין טוב יותר היכן דת משתלבת בתחום הפסיכולוגי, בואו נסתכל מקרוב על התכונות האנושיות המרכיבות כל אחת מהן. בכל הנוגע לדת יש את החוכמה התיאולוגית. זה עוסק בקבלת האהבה האלוהית על מנת לאפשר לאנשים לקבל את עצמם. חוכמה פסיכולוגית, לעומת זאת, עוסקת בהערכה עצמית, אופטימיות ושליטה אישית (מאיירס). היכולת להשתמש בשניהם יחד כדי לקבל החלטות חשובות תעניק את החופש להשתמש במה שאנחנו יודעים, להודות במה שאנחנו לא ולחפש את התשובות. מכיוון שאנחנו גם היצורים וגם היוצרים של העולם החברתי שלנו, לאנשים ולמצבים יש חשיבות (מאיירס). בעוד שהשליטה הסופית נמצאת מעבר לנו, אנו נושאים באחריות לקבלת החלטות חשובות שיש להן השפעה מתמשכת עלינו וגם על אחרים.

פסיכולוגים מתמודדים מדי יום עם דילמות אלו. עליהם לקבל החלטות חשובות שישפיעו ישירות על המטופלים שלהם. כל החלטה מתקבלת על בסיס אינדיבידואלי ותלויה בכל מצב ספציפי ובמערכת הנסיבות שלו. כל החלטה תישא איתה מערך נפרד של סוגיות ודילמות אתיות והפתרון יישאר ייחודי לכל אחד. אומרים שהדת מרפאה אנשים בעוד שהרפואה נועדה לעשות את אותו הדבר. השניים עובדים לרוב בהקשרים שונים, אך ניתן לטעון שהרפואה התגלתה בגלל רעיונות וערכים המבוססים על אמונות דתיות. בגלל זה, מאמינים שבמצבים רבים משתמשים בשניהם יחד כדי להמציא תוכניות טיפול שיהיו גם יעילות וגם לאורך זמן.

במובנים רבים, אנשים שיש להם אמונה גדולה מצאו שהתובנות והניתוחים הביקורתיים של הפסיכולוגיה תומכים בהבנה שיש להם בטבע האנושי. ההנחה שלהם שהדת תורמת לאושר ולבריאות טובה מיוחסת במידה רבה גם לפסיכולוגיה. מדע הפסיכולוגיה מציע עקרונות שניתן ליישם על בניית מסרים שיתבררו כבלתי נשכחים ומשכנעים כאחד. כאן מקדמים את המשימות של השגת שלום ופיוס באופן המציע פתרונות שיספקו את האמצעים שבאמצעותם יוכלו אחרים להשיג אושר על ידי יצירת מערכות יחסים בריאות (Myers). בעוד שהמדע עשוי לערער על דרך החשיבה שלנו, ניתן לומר אותו דבר על דת. אמונה נשאלת לעתים קרובות בשאיפה למצוא תשובות. זה הוכח כמועיל במצבים רבים שבהם התשובה לא הייתה מוגדרת בבירור. כאן, מדע הפסיכולוגיה משמש יחד עם האמונות הדתיות כדי למצוא פתרונות לבעיות שלכאורה אין להן פתרון מיידי או ברור. ובכל זאת, אמונה היא לא תמיד היבט שלילי של הפסיכולוגיה.

מערכת ערכים ואמונות חזקה יכולה לעזור לפסיכולוג העובד כמקצוען בתחום להתמודד עם מצבים שבהם התיאוריות הפסיכולוגיות המסורתיות אינן מציגות תשובה חד משמעית. כאן התהליך הפוך מכיוון שהדת משמשת להבהרת קבוצה מסוימת של נסיבות בהתבסס על היעדר מידע שניתן לאסוף בזמן נתון. יש גם מקרים שבהם אחד יכול לתמוך בשני. אמונות דתיות משמשות לעתים קרובות כדי לתמוך בהנמקה מאחורי מצבים אתיים רבים ואילו פסיכולוגיה משמשת לעתים קרובות כדי להוכיח רעיונות שונים מבוססי דת. זה המקום שבו ניתן להשתמש בשניהם במקביל כדי להמציא פתרון ייחודי באמת שיעבוד.

כמו כן, נטען כי לאמונה יש תפקיד חשוב ביכולתו של פסיכולוג להשתמש במידע המצוי בקוד האתי ובפרקטיקות הפסיכולוגיות הקיימות מדי יום. זה מבוסס על האמונה שאנשים בעלי אמונה חזקה מסוגלים להבין טוב יותר את מדע הפסיכולוגיה מכיוון שהם יכולים להשתמש בשניהם יחד כדי להמציא תשובות שמתאימות לכל סט חדש של נסיבות. כאן פסיכולוגים אינם מסתמכים במידה רבה על אמונה או מדע, אלא משתמשים בשניהם כדי להבין טוב יותר את המצב בכללותו. המאמינים בתכני הקוד האתי מבינים את חשיבותו ומדוע עליו למלא תפקיד בפסיכולוגיה ביום יום (קפקא). אלה שיש להם אמונות דתיות חזקות בדרך כלל שואפים להשתמש בהן מדי יום בעת קבלת החלטות אתיות ולעיתים קרובות פועלים לקראת תוצאה הבנויה על מדע ואמונה כאחד. ובכל זאת יש קו חשוב מאוד בין מתי להשתמש במדע הפסיכולוגיה לבין מתי להסתמך על האמונות והערכים שלעתים קרובות מסייעים לרבים בקבלת החלטות בחיי היומיום.

כשמדובר בשילוב של פסיכולוגיה ורוחניות, לכל אחד יש מקום משלו. ההיבטים המדעיים של הפסיכולוגיה הכרחיים על מנת לפתור מגוון רחב של בעיות ולהעניק טיפול מוצלח לנזקקים. ובכל זאת, רוחניות יכולה למלא תפקיד חשוב מאוד בשיקום המטופלים בכך שהיא מקלה על הבנת ההשלכות הפסיכולוגיות ומדוע הן קיימות. ניתן להשתמש ברוחניות ובמדע גם במהלך הטיפול וגם לאחריו. במהלך הטיפול, אמונות דתיות עשויות להנחות הן את הפסיכולוג והן את המטופל לקראת קבלת ההחלטות הנכונות והבנת מצבים קשים לאורך הדרך. לאחר הטיפול, הדת יכולה להמשיך לעזור למטופל כשהוא או היא מתקדמים בחייו בעוד שההיבט המדעי עדיין עשוי להישאר קיים בצורה של ייעוץ מתמשך או שימוש בתרופות.

פסיכולוגים יכולים להשתמש בשניהם במקצועם כדי לקבל החלטות קשות ולהתמודד עם בעיות קשות לפתרון. ניתן להסתמך על היבטים של כל אחד מהם כדי לספק את האמצעים להסקת מסקנות חשובות שעשויות לסייע לאורך כל תהליך הטיפול. עדויות גם הראו שפסיכולוגים שיודעים את מקצועם אך גם בעלי אמונות דתיות חזקות מסוגלים לעזור למטופליהם לאורך כל הטיפול על ידי העברת סגולות שונות המקדמות חשיבה חיובית (מאיירס).

התוצאות הסופיות של שילוב המדע והרוחניות יחד נחקרו במשך מספר שנים. יש הטוענים שפסיכולוגיה צריכה להישאר רק מדע בעוד שאחרים מרגישים שהשזירה של מדע עם דת יכולה רק לשפר את התוצאה הכוללת של מצבי טיפול. הטענה היא גם שלמדע בכללותו יש קשרים חזקים עם הדת, והשניים נותנים לעתים קרובות סיבה לחקירה זה בזה. המדע יכול לעתים קרובות להוכיח את מה שהדת לא יכולה והדת הייתה הבסיס לצורך לדעת, ולכן אנשים התחילו ללמוד את איך ולמה של עניינים מדעיים (מאיירס).

חלקם הסבירו את הגבולות בין פסיכולוגיה לדת על ידי העלאת כמה נקודות המבטאות את היחס של אחד לשני. נקודה אחת היא המתאם של רעיונות מדעיים המוצגים בטבע האנושי היומיומי לדת והיכולת לאתר את המידע כדי להראות איך כל זה קשור. נקודה חשובה נוספת היא הקשר בין דת, דעות קדומות, אלטרואיזם ורווחה כללית (מאיירס).

כאשר עוסקים במצבים פסיכולוגיים שונים, חשוב לא פחות להבין את חשיבות המדע כפי שהוא הדת. לעתים קרובות קשה לעשות זאת בגלל האמונות והערכים השונים שיש לכל איש מקצוע העוסק בתחום. בשל כך, יש צורך בכל אחד לקבל החלטות על סמך הקוד האתי הפסיכולוגי יחד עם הנסיבות הספציפיות של כל מצב נתון. עבור אלה שהם דתיים, סביר להניח שרוחניות תשחק תפקיד בתהליך קבלת ההחלטות במסגרת מקצועית, כי סביר להניח שהיא עושה בכל מסגרת אחרת. מי שמנצל את הרוחניות במצבי היום-יום מסתמכים עליה לרוב כדי להדריך אותם במקצועותיהם. למרות שהקוד האתי הפסיכולוגי אולי לא נוצר על סמך האמונות והערכים הדתיים הקשורים ישירות לרוחניות, ישנם קווי דמיון רבים בין דילמות והחלטות אתיות לבין אלו בעלות אופי מוסרי.

דווחו גם מתאמים בין אמונה ורווחה סובייקטיבית. דוגמה אחת לכך ניתן למצוא בסקר המרכז הלאומי לחקר דעות בקרב 42,00 אמריקאים שנערך לאחר 1972. כאן 26 אחוז שמעולם לא השתתפו בשירותי דת דיווחו שהם מאושרים מאוד בעוד 47 אחוז מהמשתתפים בשירותים רוחניים על בסיס קבוע , לפעמים יותר משבועי דיווחו גם שמחים מאוד (מאיירס). למרות שזה לא מראה קשר ישיר בין דת לרווחה, זה כן מצביע על כך שאנשים רבים מחפשים רוחניות בהיבטים שונים של חייהם. האם יש לשלב את מדע הפסיכולוגיה והרוחניות במסגרת מקצועית יכולה להיות מעט סובייקטיבית שכן היא תלויה במצבים השונים ובאלה המעורבים ישירות בתהליכי הטיפול. אמנם יש מתאם בין הקוד האתי המשמש אנשי מקצוע פסיכולוגיים בכל מקום לבין המוסר הקשור לדת, אבל השניים נשארים נפרדים וניתן להיעזר בהם בכל מצב נתון שבו הם עשויים להיחשב נחוצים או חשובים. הקוד האתי משמש מדי יום בסביבה הפסיכולוגית, אך אם מדובר ברוחניות או לא, עשוי להיות תלוי כל איש מקצוע העוסק בתחום.

Leave a Reply

Your email address will not be published.